راهنمای انتخاب دستگاه حضور و غیاب

دستگاه های حضور و غیاب یکی از ابزارهای ضروری برای مدیریت کارکنان هستند.

از زمان قدیم دستگاه هایی کارتی در بازار موجود بودند که کارتکس هر نفر وارد دستگاه شده و دستگاه ساعت ورود یا خروج را بر روی آن چاپ می نمود.

بعد از آن دستگاه های کارتی که کارتشان شبیه کارت بانکی بود وارد شدند که بر روی آن بارکد وجود داشت و با کشیدن کارت در دستگاه ، بارکد توسط دستگاه خوانده شده و ساعت ورود یا خروج فرد را در حافظه خود ثبت می نمود.

سپس ریدر کارت های مگنت و بعد از آن کارت های بدون تماس بر روی دستگاهها نصب شدند که کار را کمی راحت تر نمودند.

ولی همه اینها یک مشکل داشتند و آن قابلیت کپی شدن کارت و تقلب در دستگاه بود.

سنسور های اثرانگشت تا حدودی این مشکل را حل کردند ولی این مدل دستگاه ها برای همه صنوف و کارها کارایی ندارد.

در ادامه نحوه انتخاب دستگاه حضور و غیاب را شرح میدهیم.

دستگاه های فقط کارتی با وجودی که قیمت بسیار کمی نسبت به بقیه مدل هارند ، ولی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

دستگاه های فقط اثرانگشتی برای مشاغل اداری با حجم کم ، پیشنهاد می گردد. به عنوان مثال دفاتر اداری زیر 50 نفر می توانند به راحتی با نین دستگاهاای کار ورود و خروج پرسنل خود را انجام دهند.

البته توصیه می گردد که جهت اطمینان ، دستگاه علاوه بر اثرانگشت ، موارد دیگر اهراز هویت را داشته باشد. به عنوان مثال دستگاه حضور و غیاب اثرانگشت و کارت.

برای کارخانجات و صنوفی که پرسنل کار یدی زیاد انجام می دهند و انجام کار باعث صدمه به انگشتان و یا نازک شدن پوست انگشتان می شود بهتر است از دستگاه های تشخیص چهره استفاده شود. به عنوان مثال کارگران مرغداری ها ، کارگاههای تراشکاری ، جوشکاری ها ، ریخته گری ها و …

البته پیشنهاد می گردد برای چنین کارگاههایی از دستگاههای حضور و غیاب که تشخیص چهره و اثرانگشت را با هم دارند استفاده شود.

دستگاه های تشخیص چهره در محیط نور بسیار زیاد و بسیار کم ، عملکرد ضعیفی دارند.

همچنین به تازگی دستگا های اسکن کف دست نیز در بازار موجود بوده که عملکردی شبیه به اثرانگشت ، (ولی با کارایی بهتر)  دارند.

اگر محیط کاری شما وضعیت برق مطلوبی ندارد و در بعضی اوقات برق قطع می شود ، حتما دستگاه های دارای باطری بکاپ را برای استفاده در نظر بگیرید تا موقع قطعی برق ، دستگاه حضورو غیاب روشن باشد.

دستگاه های حضور و غیاب اطلاعات تردد افراد را در حافظه خود ثبت می کنند. نرم افزاری به عنوان نرم افزار ورود و خروج یا نرم افزار حضور و غیاب بر روی یک سیستم کامپیوتر (حداقل) نصب میگردد و برای اینکه شما بتوانید گزارش گیری نمایید میبایست اطلاعات روی حافظه دستگاه را به کامپیوتر منتقل کنید.

اگر در محیط کار خود سیستم شبکه کامپیوتر راه اندازی شده باشد ، می توانید دستگاه های دارای پورت شبکه LAN را انتخاب کنبد و با اتصال دستگاه به شبکه ، اطلاعات را از دستگاه حضورو غیاب به نرم افزار منتقل کنید.

ولی اگر مسافت بین کامپیوتر و دستگاه زیاد بوده و امکان کشیدن کابل شبکه میسر نباشد ، می بایست از مدلهایی که قابلیت USB  دارند استفاده نمایید.

دستگاههای USB می توانند اطلاعات تردد افراد را از طریق فلش دیسک به کامپیوترتان منتقل نمایند.

پیشنهاد می گردد قبل از انتخاب نوع دستگاه ، حتما با مشاورین ما تماس بگیرید.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *